top of page
  • Yazarın fotoğrafıMelih Karagöz

Bir NFT, kişinin kendi ticari marka haklarını ihlal edebilir mi?

Bir Nitelikli Fikri Tapu’nun (NFT) yetkisiz üretimi (basımı), reklamı ve satışı kişinin kendi ticari marka haklarını ihlal edebilir mi?


Roma Asliye Mahkemesi, Juventus F.C. tarafından yapılan isabetli ihtiyati tedbir başvurusu bağlamında verdiği kararda buna “evet” yanıtını veriyor. (20 Temmuz 2022 tarihli karar, dava no. 32072/2022)


ARKAPLAN

Christian “Bobo” Vieri, Juventus formasıyla.

Juventus F.C., "JUVE" ve "JUVENTUS" kelimelerinin ticari haklarının yanı sıra üç yıldızlı logosu ve kendine özgü siyah-beyaz formadan oluşan simgesel ticari markaların da sahibidir.


Christian “Bobo” Vieri, Juventus formasıyla. Bu futbol kulübü, yetkisiz bir üçüncü taraf blok zincir tabanlı platform olan Blockeras'ın, söz konusu Juventus’un ticari markalarını temsil eden resimlerle ve eski Juventus futbolcusu Bobo Vieri’nin resmiyle ilgili NFT'leri ve diğer dijital içeriği bastığını, reklamını yaptığını ve satışa sunduğunu fark etti. Vieri, resminin kullanılmasına (2024 yılına kadar) izin verirken, Juventus bu konu özelinde platforma herhangi bir yetki vermemişti.


Sonuç olarak kulüp, Blockeras'ın hak ihlalinde bulunduğu iddia edilen faaliyetlerine son vermek için Roma mahkemesinden ihtiyati tedbir kararı almak için başvuruda bulundu.

Özellikle Juventus, Coin of Champions ve NFT tabanlı kartların Blockeras tarafından maddiyata çevrilmesinin ve ticarileştirilmesinin ticari marka haklarını ihlal ettiğini iddia etti.


Okuyucuların dikkatini özellikle Blockeras'ın söz konusu ticari markaların indirilebilir sanal mallarla ilgili olarak tescil edilemeyeceği için böyle bir ihtiyati tedbir kararının verilemeyeceğini savunduğu çekecektir.


KARAR


Roma mahkemesi başlangıçta Juventus'un dayandığı ticari markaların tanınmış ve bilinen markalar olduğuna karar verdi: Juventus, hem İtalya'da hem de yurt dışında en çok kazanan İtalyan futbol takımıdır. Mahkeme ayrıca Juventus'un hem çevrimiçi hem de İtalya'daki fiziksel mağazalar aracılığıyla gerçekleştirilen ve bu tür ticari markaların kullanılmasını gerektiren çeşitli ticari faaliyetlerde (giyim, aksesuar, oyunlar) bulunduğunu kaydetti.


Mahkeme ayrıca, marka hukukunda karıştırılma olasılığının, tüketicilerin belirli bir mal veya hizmetin gerçekte sahip olduğundan farklı bir ticari kökene sahip olduğuna inanabilmelerine zemin hazırlayabileceğini hatırlattı. Böyle bir risk, işaretler ve mallar/hizmetler arasındaki benzerlikler de dahil olmak üzere eldeki tüm ilgili koşullar dikkate alınarak küresel olarak değerlendirilmelidir.


Juventus 22/23 sezonu iç saha forması

Başvurunun esasına dönen mahkeme, davalı şirketin Juventus'un ticari markalarını ticari amaçla kullandığını ve bunu haksız yere yaptığını tespit etti.


Juventus 22/23 sezonu iç saha forması Tescillerin, davalı şirketin kullandığı işaret içeren malları kapsamayacağına ilişkin argümanlar mahkemeyi genel olarak etkilememiştir. Mahkeme, kayıtların, indirilebilir elektronik yayınlar da dahil olmak üzere Nice Sınıflandırmasına dahil olmayan 9. sınıftaki malları da kapsayacağı sonucuna varmıştır. Ek olarak, Juventus'un kendisi de kripto para birimleri ve NFT'ler dahil olmak üzere blok zinciri dünyasına girmiştir.


Vieri'nin resminin yetkili kullanımına ilişkin olarak mahkeme, bunun, Blockeras'ın Juventus'un ticari markalarının ticarette kullanımı için Juventus'tan izin alması gerektiğinin de hariç tutulmaması kanaatindeydi.


Özetle, Roma mahkemesi, Juventus'un ticari marka haklarının Blockeras tarafından ihlal edildiğine dair hem aciliyet hem de prima facie kanıt bulunduğu için başvurunun kabul edilebileceği sonucuna vardı. Diğer davranış ise aynı zamanda haksız rekabet olarak nitelendirilebilir.


YORUM


Roma mahkemesinin kararı, Avrupa'da bu türde verilmiş ilk karar olmasa bile ilklerden biri olabilir.


Sınıflandırma konusuyla ilgili olarak, Nice Sınıflandırmasının 12. Düzenlemesi’nin Ayrım 9 kısmında ‘Nitelikli Fikri Tapu’lar ile doğrulanan indirilebilir dijital dosyalar' terimini içerdiğini hatırlamakta fayda var. Çok da uzak olmayan bir tarihte EUIPO sanal ürünler, NFT’ler ve metaverse’ü ilgilendiren kendi kılavuzunu yayınlamıştı.


Bütün bunlarda kesin olan bir şey var: Roma'daki gibi daha fazla dava açılacak...


Tercüme Edilen Kaynak: Eleonara Rosati, “Can an NFT infringe one's own trade mark rights? Yes, says Rome Court of First Instance”, 11 Kas 2022 https://ipkitten.blogspot.com/2022/11/can-nft-infringe-ones-own-trade-mark.html


Metin İçerisindeki Kaynaklar: 1. Rome Court NFT Decision, 20 Tem 2022, https://drive.google.com/file/d/1KEs2RnCQax5HE-1j32Naz_cs6JB-2uWH/view

2. Blockeras, https://blockeras.com

4. Coin of Champions Website, https://www.coinofchampions.com


Görseller: 1. www.juventus.com


Sanat Hukuku Enstitüsü

Proje Direktörü

Melih Karagöz


Comments


bottom of page